×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 210

چگونه از پایان نامه خود دفاع کنیم؟

نکاتی در باره ارائه پایان نامه در روز دفاع

مقدمه

داستان یک جلسهء دفاع فرضی را – که کم و بیش در اغلب چنین جلساتی رخ می‌دهد – در بخش نخست این یادداشت خواندید. اکنون در بخش دوم و پایانی آن ، هفت توصیه ساده برای کاستن از نگرانی حضور در این جلسه و افزایش کارآیی آن ارائه می‌شود. امید آنکه این چند توصیه برای دانشجویانی که در آستانهء دفاع از پایان‌نامه هستند، تا حدودی مفید و کاربردی باشد.

 

وقتی از ما خواسته می‌شود در مقابل مخاطبان حرف بزنیم، به ندرت انتظار می‌رود که همین‌طور ساده شروع به روخوانی یک متن در مقابل دیگران کنیم. بنابراین، ارائه اطلاعات به گونه‌ای که برای مخاطب جالب و شوق‌ برانگیز باشد به معنی این است که ما به چیزی بیشتر از ورق زدن اسلاید‌های پُر شده با تعداد زیادی نکته‌های علامت‌گذاری شده احتیاج داریم. در این‌جا با الهام از کتاب ذن پرزنتیشن نوشته‌ی رینولدز به مواردی اشاره می‌کنیم که می‌توانند به بهتر شدن یک پرزنتیشن کمک کنند:

۱- پیام اصلی خود را تعریف کنید. اول از همه در نظر بگیرید که چرا شما این سخنرانی را ارائه می‌کنید؟ قبل از این‌که به سراغ پاورپوینت بروید، سعی کنید در یک جمله پرزنتیشن‌تان را تعریف کنید. مطمئن شوید که هر قسمت از پرزنتیشن‌ در این پیام منظور شده است.

2.     محتوا پادشاه است. از شما خواسته شده که اطلاعات ارائه کنید، نه یک کلیپ هنری. مطمئن شوید که محتوای پرزنتیشن مناسب و مورد علاقه مخاطبان است

 

نکاتی در مورد نوشتن چکیده مقاله ( اینت چون کپی شده اینجوری شده ها دقت شود لطفا که اینوجوری هایلات شده نیاد)

 

 

 1حتما در دفاع از پایان نامه خود در مورد دقت و روایی پرسشنامه های خود سخن بگویید و به طوردقیق توضیح دهید که چگونه روایی و اعتبار ان را بدست اورده اید مثلا اگر ازمون ازمایشی از پرسشنامه ها به عمل اوردید حتما بگویید این کار را کرده اید حتی تعداد پرسشنامه ها را هم بیاورید.و از نام اساتیدی که در این مسیر به شما کمک کرده اند نیز استفاده کنید.

 

2- دفاع از پایان نامه شما 50% نمره پایان نامه شما می باشد پس با اعتماد به نفس ،قوی و مغرورانه از ان دفاع کنید

 

3-    در طراحی پاورپوینت جلسه دفاع خود دقت کنید ،از رنگ های تیره استفاده نکنید،سعی کنید از متحرک سازی در پاورپوینت تا حد ممکن استفاده کنید(مثلا اگر در یک جدول یه یک عدد رسیده اید و این عدد را می خواهید در ان اسلاید نشان دهید،عدد مورد نظر را به شکل متحرک وارد صفحه کنید و در جای مورد نظر قرار دهید.)،پاورپوینت خود را با عنواینی که می خواهید از انها صحبت کنید ،نکات اساسی ،جداول ،نمودارها،مدلها ارائه دهید،از نوشتن توضیحات طولانی در پاورپوینت بپرهیزید چون ارزش کار شما را پایین می اورد و دیگر جذابیتی برای داوران ندارد.داور شما باید از تماشای پاورپوینت شما لذت ببرد و مشتاق باشد که در زمان گوش کردن به شما ان را نیز مطالعه و مشاهده کند ،اگرپاورپوینت شما از جملات پر شده باشد دیگر حتی به ان نگاه نمی اندازد و به  مشکلات کار شما دقت می کند اما پاورپوینت خوب و زیبا و جذاب می تواند ذهن داوران را از روی مشکلات کار شما به نقاط قوت کار شما انتقال دهد

 

4-    در ابتدای دفاع خود ابتدا از اساتیدی که شما را در اجرای ان کمک کرده اند و اساتید که در جلسه دفاع حضور دارند با ذکر نامشان تشکر کنید.در پایان پاورپوئینت خود نیز از این افراد نام برده و از تشکر خود را اعلام کنید. در پایان جلسه دفاع بار دیگر از این افراد و افراد حاضر در سالن تشکر کنید

 

5-    شما یک محقیق هستید و نه یک دانشجو در مقابل اساتید ،شما بهتر از هر فردی از زوایای تحقیقتان مطلعید پس با قدرت و جسارت از ان دفاع کنید.و این را به خاطر داشته باشید که شما در مورد تحقیقتان از داوران بیشتر می دانید و این شما هستید که با دفاع خود باید از ان را درخشان کنیدپس با گفتن اینکه من نگرانم یا استرس دارم خود و کارتان را ضعیف نشان ندهید.شما باید درجلسه دفاع خود ثابت کنید که دیگر یک کارشناس ارشد و محقق می باشید .حتی طوری برخورد کنید که نشان دهد شما به کارتان و نتایجتان 100% اعتماد دارید و به هیچ وجه ایرادی بر ان وارد نیست. کمی خود بزرگ بینی و شکست ناپذیری در اینجا بد نیست.این به داوران القا می کند که شاید واقعا کار شما فوق العاده است و حتما نقصی ندارد.پس به هیچ وجه شکسته نفسی نکنید(اینجا کاربردی ندارد

6-    در هنگام دفاع خود بر روی اسلایدهایی که در ان مدل یا جدول مهمی و یا نموداری را ارائه داده اید بیشتر مکث کنید و اجازه دهید تصویر این مدل در ذهن داوران نقش ببنند. با اعتماد به نفس از انها سخن بگویید

 

7-    همه نکات مثبتی که کارتان دارد،همه زحماتتان را ،همه کارهایی که برای بهبود کارتان انجام دادید را در دفاع خود ذکر کنید طوری که داوران احساس کنند شما کار بزرگی را به انجام رسانده اید

8-    وقت دفاع خود را رعایت کنید.شاید به شما 20-30 دقیقه وقت برای دفاع دهند بهتر است برای خود 25 دقیقه در نظر بگیرید و قبلا دفاع خود را در این محدودیت زمانی تمرین کنید .

9-    از مطالبی که در دفاع خود می خواهید مطرح کنید نت برداری کنید زیرا با وجود استرس شاید بعضی از انها را فراموش کنید.نیم نگاهی به انها انداختن می تواند به شما در یاداوری کمک کند

10-  حتی اگر به شما تذکر داده شده است که در 20دقیقه دفاع کنید باز هم سعی کنید در زمان مورد نظر خود ان را انجام دهید.چون بعدا اگر چیزی را از قلم بیندازید داوران ان را نقص می بینند و بعد که می گویید شما گفتید در این محدوده زمانی دفاع کنید می گویند "2-3 دقیقه بالا و پایین مهم نیست اما این موضوع که شما مطرح نکردید مهم است".پس اجازه دهید با ارامش کار خود را در زمانی که خودتان قبلا تمرین کرده اید به اتمام برسانید .

11- در دفاع خود دقت کنید به گونه ای باید دفاع کنید که افراد داخل سالن که از تحقیق شما بی اطلاع هستند کاملا موضوع را درک کنند و باید روان ،پیوسته و ساده مطالب را بیان کنید.

12-     توجه کنید که داوران کمتر متن کل پایان نامه را مطالعه می کنند بلکه چکیده،و فصل 3 پایان نامه شما که حاوی روش شناسی است را مطالعه می کنند پس سعی کنید این بخش ها را به دقت و ظرافت بنویسید.

·   13-       بیشترین خطاهایی که داوران می گیرند روی مسائل روش شناسی تحقیق می باشدچرا که اکثرا در رابطه با موضوع شما اطلاعی ندارند اما در مورد روش تحقیق خوب می دانند پس سعی کنید روی این بخش چه در نگارش و چه در دفاع دقت کنید.

 

 

چند توصیه ی خیلی مهم

توصیه نخست: جلسه دفاع را جدی بگیرد، اما نه خیلی جدی!

جلسه دفاع برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) آزمونی مهم و خاطره‌ای به یادماندنی است. زیرا در این جلسه مجوز فراغت از تحصیل آنان صادر می شود و نمرهء نهایی پایان‌نامه‌ای، که ماه‌ها برای نگارش و تدوین آن تلاش کرده‌اند، مشخص خواهد شد. در بسیاری از دانشگاه‌های ایران و جهان، جلسه دفاع آخرین آزمونی است که دانشجویان این مقاطع پیش از اخذ مدرک تحصیلی خود می‌گذرانند و باید برای آن کاملاً آماده باشند.

بخش نخست این جلسه ارائه گزارش شفاهی دانشجو از مراحل تحقیق خود و یافته‌های آن است. بخش دوم زمان شنیدن نظرات داوران و پاسخ به پرسش‌هایی است که مطرح می‌کنند. هیئت داوران پرسش‌های خود را بر اساس متن پایان‌نامه که قبلاً خوانده‌اند؛ و گزارش شفاهی دانشجو که در جلسه شنیده‌اند مطرح می سازند.

به این ترتیب، موفقیت در این جلسه نقش مهمی در زندگی تحصیلی دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی دارد؛ و بدیهی است آنان که چند ماه درگیر انجام پژوهش پایان‌نامه و نگارش گزارش آن بوده‌اند، برای ارائهء نتایج آن نگران باشند. اما فراموش نکنیم که بخشی از ارزیابی داوران مبتنی بر توان ارائه مطالب و مهارت دانشجویان در پاسخگویی به پرسش‌هاست؛ و این نگرانی از توان آنان خواهد کاست. در نتیجه، هر چه دانشجویان آرامش بیشتری داشته باشند، با سهولت بیشتری می‌توانند پاسخگوی پرسش‌های داوران باشند. پس به خاطر داشته باشید، نخستین وظیفه شما در جلسه دفاع این است که آرامش خود را حفظ کنید، و به زبانی ساده بر اعصابتان مسلط باشید. تکنیک‌های متعددی برای حفظ آرامش در شرایط استرس زا وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. یکی از این تکنیک‌های ساده چند دقیقه نفس عمیق همراه با تمرکز بر فرایند دم و بازدم است. تکنیک‌های بیشتر را می‌توانید از آثار مرتبط در این زمینه مطالعه کنید.

ضمن آنکه اگر شما تمام توان خود را برای برگزاری بهتر این جلسه بکار برید همین کافی خواهد بود و دلیلی برای نگرانی نیست. ما نمی‌توانیم فراتر از توان جسمی، ذهنی و روانی خود کاری انجام دهیم و باید با این واقعیت روبرو شویم. فقط می‌توانیم با تمرین‌های مختلف این توان را بهبود بخشیم و خود را برای موقعیت‌های دشوارتر آماده سازیم. جلسه دفاع هم تمرینی برای مدیریت جلسه‌ای است که تاثیر مهمی در سرنوشت تحصیلی شما دارد و شما باید از این تمرین استقبال کنید و آن را به فال نیک بگیرید. ضمناً فراموش نکنید که هر روز صدها جلسهء دفاع در رشته‌های گوناگون و در دانشگاه‌های مختلف دنیا برگزار می شود و دانشجویانی که ممکن است تجربه و توان کمتری از شما داشته باشند، این آزمون را با موفقیت پشت سر می‌گذارند و دلیلی ندارد که شما یکی از آنان نباشید.

 

 

توصیه دوم: پیش از جلسه از درستی و کارایی امکانات صوتی و تصویری سالن برگزاری جلسه اطمینان یابید.

تجربهء چند سالهء نویسنده از حضور در جلسه‌های دفاع نشان می‌دهد که کمتر جلسه‌ای است که با مشکلات ویدئو پروژکتور یا ناهمخوانی فونت‌های فایل پاورپوینت مواجه نشود. بر این اساس، پیشنهاد می‌شود بین یک تا نیم ساعت پیش از برگزاری جلسه به سالن مربوطه مراجعه کنید و از سلامت دستگاه‌های رایانه‌ای آنجا مطمئن شوید. ضمناً بهتر است فایل پاورپوینت ارائه خود را در دو فرمت ۲۰۰۳ و ۲۰۰۷ ذخیره کنید تا مشکلی در اجرای آن نداشته باشید. اگر این فایل را در فلش ذخیره کرده‌اید، بهتر است در دو فلش مجزا ذخیره شده باشد، تا در صورت بروز مشکل در یکی، امکان استفاده از دیگری باشد. ضمناً ارسال نسخه‌ای از آن به نشانی ایمیل خودتان به عنوان پشتیبان سوم نیز توصیه‌ای تکمیلی است. زیرا ممکن است به هر دلیل دستگاه مستقر در سالن توانایی کپی فایل شما را از فلش نداشته باشد، که در این صورت می‌توانید آن را از ایمیل خود دریافت کنید. ضمناً فقط به امکانات رایانه‌ای توجه نکرده و قلم و کاغذ هم برای یادداشت نظرات داوران همراه داشته باشید.

 

 

توصیه سوم: هر چه تعداد اسلایدهای فایل پاورپوینت کمتر و متن هر یک موجزتر باشد، بهتر است.

فرصت شما برای ارائه گزارش شفاهی محدود و بین ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت است. بنابراین، تعداد اسلایدها باید متناسب با این زمان باشد. مثلاً اگر بخواهد برای هر اسلاید حدود یک دقیقه وقت اختصاص دهید، آنگاه تعداد آنها باید بین ۲۰ تا ۳۰ عدد باشد. بنابراین، مراقب باشید تعداد اسلایدها بیش از این نباشد.  ضمن آنکه متن هر اسلاید باید کاملاً موجز، مختصر و تیتروار تدوین شود. زیرا نه شما و نه حاضران در جلسه فرصتی برای مطالعه متن‌های طولانی ندارید. بهتر است هر اسلاید حاوی چهار یا پنج سطر، و هر سطر شامل پنج تا هشت کلمه باشد.

فراموش نکنید که استفاده از اسلاید برای یادآوری نکته‌های اصلی در سخنرانی شماست و قرار نیست کل مطلب را در خود جای دهد. استفاده از تصاویر بزرگ و حجیم نیز در فایل پاورپوینت بی‌دلیل آن را سنگین ساخته و ممکن است نمایش فایل را با دشواری مواجه سازد. بنابراین، تصاویر مورد نیاز را کوچک و با حجم کم انتخاب کنید.

 

توصیه چهارم: گزارش پژوهش خود را همچون داستانی جذاب و به زبانی ساده روایت کنید.

بعضی از دانشجویان در ارائه گزارش شفاهی خود محتوای فایل پاورپوینت را روخوانی می‌کنند؛ یا متنی کاملاً رسمی را که قبلاً آماده کرده‌اند برای حاضران می‌خوانند. این روش دو اشکال عمده دارد. نخست آنکه وقتی شما متن پاورپوینت را برای اعضاء جلسه می‌خوانید، آنان نمی‌دانند به شما گوش دهند یا همراهتان همان متن را دنبال کنند. در این صورت ارتباط چندانی بین سخنران و شنوندگان برقرار نمی‌شود. ضمن آنکه جلسهء دفاع کاملاً خشک و رسمی خواهد بود و به تدریج شنوندگان دچار خستگی و ملال خواهند شد. برای حل این مشکل می‌توانید داستان پژوهش خود را به زبانی ساده روایت کنید. بدیهی است همهء علاقه‌مندان می‌توانند پس از جلسه متن پایان‌نامه را  مطالعه کنند و نیازی نیست شما آن را برایشان بخوانید. مخاطبان شما آنجا حاضر شده‌اند که داستان پژوهش را از زبان شما بشنوند. نه اینکه متنی که نوشته‌اید برایشان بخوانید.

در این روایت می‌توانید به چگونگی یافتن این موضوع و انگیزه‌ای که از انتخاب آن داشتید اشاره کنید. با چند مثال ساده نیز می‌توانید به تبیین اهمیت موضوع بپردازید. اشاره به مهمترین یافته‌های تحقیق نیز بخش دیگری از این روایت است. ضمناً فراموش نکنید که حتماً به مهمترین یافته تحقیق خود و آنچه بیش از بخش‌های دیگر آن برایتان جالب بوده است، اشاره کنید.

 

توصیه پنجم: بهتر است گزارش شما با طرح یک پرسش یا اشاره به یک مسئلهء مهم شروع شود.

سخنرانی در یک همایش یا جلسه دفاع شکلی از ارتباط شفاهی است و باید گوینده بتواند پیام خود را به روشنی و بدون ابهام به شنوندگان برساند. اما او زمانی در ساخت و انتقال این پیام موفق است که بتواند اشتیاق کافی برای شنیدن این پیام را در مخاطبان ایجاد کند. یکی از روش‌های ایجاد این اشتیاق طرح پرسشی است که همچون بارقه‌ای در ذهن آنان، زمینه لازم را برای شنیدن ادامهء مطالب فراهم آورد. بنابراین، در ابتدای صحبت پرسشی دربارهء موضوع تحقیق مطرح سازید تا آنان برای شنیدن پاسخ آن مشتاق شوند. پاسخی که پژوهش شما برای آن یافته و بر اساس داده‌های گردآمده مستند و موثق است.

ضمناً این پرسش می‌تواند درباره یکی از مفاهیم اصلی و عمدهء تحقیق شما باشد. مفهومی که جدید و نوآورانه باشد و حاضران را برای شنیدن تعریف آن کنجکاو سازد. مثلاً اگر تحقیق شما دربارهء سهم سرمایه اجتماعی در مدیریت موفق کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی است، می‌توانید در ابتدای جلسه تعریفی از انواع سرمایه و با تاکید بر سرمایه اجتماعی و مفاهیم مرتبط به آن نظیر سرمایه نمادین ارائه کنید.

 

توصیه ششم: برای پاسخ به پرسش‌های پرتکرار داوران آماده باشید.

برخلاف گمان برخی از دانشجویان، داوران قابل پیش بینی هستند. کافی است خودتان را جای داور بگذارید و با پرسش های پرتکرار آنان آشنا باشید. راستی اگر شما جای داور بودید، چه پرسشهایی مطرح می‌کردید؟ بدیهی است که پرسش‌های احتمالی آنان محدود است و شما باید برای پاسخ به آنها آماده باشید. مثلاً تجربه نشان داده است، بیش از یک سوم پرسش‌های داوران از فصل نخست پایان‌نامه است. پس به احتمال زیاد داور دربارهء ماهیت مسئله‌ای که دربارهء آن تحقیق کرده‌اید و اهمیت و ضرروت پرداختن به آن از شما خواهد پرسید. پرسش بعدی او احتمالاً دربارهء هدف تحقیق، چگونگی تدوین پرسش‌ها یا فرضیه‌هاست. زیرا این سه به یکدیگر مرتبطند و همواره پس از بیان مسئله، این وظیفهء محقق است که به روشنی هدف خود را از انجام تحقیق مطرح ‌کند؛ که معمولاً بازتابی از آن در پرسش‌ها یا فرضیه‌های او دیده می‌شود.

پرسش پرتکرار بعدی دربارهء جامعیت و سطح تحلیل در مرور پیشینهء پژوهش یا همان ادبیات تحقیق است. معمولاً به دلیل آشنایی داوران با قلمرو موضوع مورد بحث، آنان از منبع یا منابع مهمی اطلاع دارند، که ممکن است در تحقیق شما از قلم افتاده باشد. در این صورت باید از داور سپاسگزار باشید و در نسخه نهایی به آن منبع یا منابع مطرح شده استناد کنید.

پس از پیشینه پژوهش، نوبت به روش تحقیق می‌رسد. به احتمال قریب به یقین داور دربارهء روش شناسی پژوهش پرسش یا پرسش‌هایی مطرح خواهد کرد. زیرا روش شناسی همچون ستونی مرکزی است که هر تحقیق بر بنیاد آن استوار است. بنابراین، تقریباً مطمئن هستیم بحثی در این زمینه مطرح خواهد شد. شما باید آماده باشید که به چند پرسش روش شناختی پاسخ گویید: چرا این روش مشخص را در تحقیق خود انتخاب کرده‌اید؟ امتیاز این روش نسبت به روش‌های مشابه چه بوده است؟ این روش را در عمل چگونه اجرا کرده‌اید؟ در اجرای آن با چه موانع و مشکلاتی مواجه بوده‌اید و چگونه از آنها عبور کرده‌اید؟

پرسش پرتکرار بعدی دربارهء یافته‌های تحقیق و نتیجه‌گیری نهایی است. چگونگی ارائه یافته‌ها، چگونگی تنظیم جدولها و ترسیم نمودارها از جمله مباحث متداول در جلسه‌های دفاع است که باید برای آنها آماده باشید.

سرانجام تقریباً می‌توانید مطمئن باشید که داور دربارهء تفسیر نهایی شما از یافته‌های تحقیق که در فصل پنجم مطرح می‌شود، خواهد پرسید. زیرا یافته‌های هر تحقیق زمانی ارزشمند است که با تفسیر محقق همراه باشد. به بیانی ساده‌تر تفسیر شما همان پاسخی است که به پرسش‌های پژوهش می‌دهید و باید مبتنی بر یافته‌های عینی تحقیق باشد. مثلاً اگر نتایج آزمون آماری نشان دهد که فرضیهء تحقیق پذیرفته شده است، شما باید بتوانید این پذیرش را معنا کنید و به روشنی توضیح دهید.

توصیه هفتم: شنوندهء خوبی باشید و به جلسه دفاع همچون فرصتی برای یادگیری بنگرید.

در جلسه دفاع علاوه بر مهارت در سخنرانی، باید مهارت کافی در شنیدن فعال نیز داشته باشد. حتی می‌توان گفت اهمیت مهارت شنیدن در این جلسه اگر بیشتر از مهارت در سخنرانی نباشد، بی‌تردید کمتر از آن نیست. بارها در جلسه‌های دفاع شاهد بوده‌ام که دانشجویان به دلیل استرس و اضطرابی که دارند، پرسش داور را درست نشنیده و در نتیجه پاسخی می‌دهند که هیچ کمکی به آنان نخواهد کرد. بنابراین، به خاطر داشته باشد که شما در جلسه دفاع علاوه بر سخنران، شنونده هم هستید. برای تمرین در شنیدن پیشنهاد می‌کنم، پیش از جلسه دفاع خود در جلسه‌های دفاع دیگران شرکت کنید. خوشبختانه معمولاً شرکت عموم در جلسه‌های دفاع آزاد است و می‌توانید هر زمان که وقت آزاد داشته باشید در این جلسه‌ها حاضر شوید. ضمناً نیازی نیست خودتان را به جلسه‌های دفاع رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنید، محدود سازید. زیرا حتی اگر اطلاعات کاملی دربارهء حوزه تخصصی جلسه نداشته باشید، آشنایی با چگونگی برگزاری این جلسات و پرسش‌های متداول داوران فرصت مغتنمی برای یادگیری است.

جلسه دفاع شما نیز فرصتی برای یادگیری است و باید با خوش بینی به نظرات داوران توجه کنید. زیرا نکته‌هایی که آنان مطرح می‌کنند برای بهبود کیفیت پایان‌نامه شماست و باید این فرصت را مغتنم شمارید. اساساً جلسه دفاع فرصت ارزشمندی برای شنیدن این نظرات و اصلاح متن پایان‌نامه است. زیرا پس از فراغت از تحصیل امکانی برای بازنگری و ویرایش متن این اثر نخواهید داشت و باید آخرین فرصت را برای این ویرایش غنیمت بدانید. پس جلسه دفاع خود را فرصتی برای یادگیری تلقی کنید و از آن لذت ببرید. ضمناً اگر بر اساس تجربه‌ شخصی یا منابعی که در این حوزه مطالعه کردید، پیشنهادهای دیگری در این زمینه دارید، برای تکمیل این یادداشت و آگاهی دیگران در بخش نظرخواهی سایت بنویسید.

 

 

منابعی برای مطالعه بیشتر

منصوریان، یزدان (۱۳۸۹). مبانی نگارش علمی. تهران: نشر کتابدار.

منصوریان، یزدان (۱۳۸۹). صد نکته در پایان‌نامه‌نویسی. کتاب ماه کلیات،  شماره ۱۵۱، دوره ۱۳، ش. ۷، ص. ۹۳-۷۸٫

 

خواندن 904172 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliq Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi.

وبگاه: www.jooomshaper.com
محتوای بیشتر در این بخش: « لیست دوره های تخصصی

80706 نظرها

 • Aurelia
  ارسال شده توسط Aurelia سه شنبه, 21 آذر 1396 ساعت 07:48 پیوند نظر

  viagra without a doctor prescription buy viagra viagra without a doctor prescription http://viagraedpills.bid

 • Donnell
  ارسال شده توسط Donnell سه شنبه, 21 آذر 1396 ساعت 07:42 پیوند نظر

  Hi there just wanted to give you a quick heads up.

  The words in your content seem to be running off the
  screen in Firefox. I'm not sure if this is a format issue or something
  to do with internet browser compatibility but I thought I'd post to let you know.
  The style and design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Many thanks

 • magnetic secondary glazing
  ارسال شده توسط magnetic secondary glazing سه شنبه, 21 آذر 1396 ساعت 07:41 پیوند نظر

  I ԝanted to draft yyou а tiny observation tο heⅼp thank yoᥙ so much ʏet agaіn on the awesome techniques yоu've provided at this timе.
  It's quite pretty generous witһ you to convey freely what most people ᴡould have offered
  аs ɑn e book tօ make some cash for themѕelves, certainly seeing that
  ʏ᧐u miɡht havе done it іn casе you decided.

  Thesе smart ideas in addіtion wօrked to be a
  gresat wway tto realize tһat the rest have simiⅼar keenness
  јust aas my vеry own tо fіnd out much mopre on the subject of thіs issue.
  I аm cеrtain tһere are lots off morde pleasant tomes սp
  front for folks whօ scan youг blog.
  I want to shw some tһanks tο thе writer fоr bailing mme
  oᥙt of sսch a trouble. Right aftеr surfding arоund throughoսt the world-wide-web and finding methods whіch ѡere nnot productive, Ӏ
  wɑs thinking my entire life was over. Existing ѡithout tһe presence oof answers tо tһе difficulties yⲟu have resolved as
  a result оf your good post is a crucial сase, as well aѕ
  thⲟse tһat wouⅼd have in a wrong waay damaged my entіre career iff I
  hɑd not encountered yοur site. Ⲩour personal know-how and kindness іn handlinjg all the details was
  crucial. I am not ure what I ԝould have done if I hadn't encountered ѕuch a solution like this.

  I'm ble tߋ now relish mу future. Thanks ѕo much for
  this high quality and rexult oriented help.
  I will not think tѡice too propose the blog to anyonee ԝһo wants and needs direction on this problem.

  I definitely ᴡanted to writfe down a simple word in ordeг tⲟ appreciatе yօu
  forr tһeѕe grеat recommendations уߋu aгe
  writing ɑt thіs site. Mү time-consuming internet lookup has at the end οf
  the daу bee rewaarded wіtһ uѕeful insight to excxhange ѡith my partners.
  Ӏ woulԀ mention that we visitors аre extremely lucky tоo
  bе іn a wonderful network ᴡith veгy many special individuals
  ᴡith helpful principles. І feel pretty privileged t᧐ have used your web age and lkok forward to so many more awesome moments reading һere.

  Thank you ߋnce more for a lot of thingѕ.
  Thank you soo much for providing individuals witһ an extremely memorable possiblity tο resd rticles ɑnd blog psts
  fгom tһis web site. It can be sօ ҝind and stuffed ԝith fun fⲟr me personally аnd
  my office peers tо visit the blog not lesѕ thɑn thrice in one week to find out the latest things yοu
  hаve got. Not tⲟ mention, we're aⅼwɑys fascinated сonsidering tһе fabulous creative ideas served Ƅy
  you. Some 3 factѕ in thiѕ article аrе
  undenialy thе simplest ѡe have aⅼl had.
  І mᥙѕt voice mʏ admiration for yoսr kind-heartedness fоr men who
  have thе neeԁ foг guidsnce on tһis one subject.

  Youг special dedication tо passing thе mexsage аcross appeared tо ƅe amazingly practical аnd has really heled girls jսst like me to reach thеir desired goals.Youг amazing warm and helpful tutoriall іndicates much a person like me аnd a wholе lot more to
  mmy fellow workers. Warmm гegards; fгom eѵeryone of us.

  I and also myy buddies werе analyzing tһe grеat recommendations on your website ɑnd
  quiϲkly I hɑd a terrible feeling І nevеr expressed respect tо
  you foг thеm. Those yoᥙng mеn aгe аctually stimulated tο see all of thеm and havе in еffect
  clearⅼy been makіng tthe most օf them. Many thаnks foг aϲtually Ƅeing ѵery kind as weⅼl as for usіng varieties of amazing arеɑs most people аrе really desirous tⲟ learn аbout.
  My sincere regret for not expressing gratitude tօ you eаrlier.

  Ӏ am also writing to make you know of the terrific encounter my wife'ѕ princess encountered ɡoing thrоugh yuor web blog.

  Shee figured ߋut numerous pieces, ѡhich included һow
  it іs ⅼike to possxess а very effective helping
  mood tо have other folks smoothly ҝnoѡ precisely chosen tricky matters.
  Υ᧐u trսly exceeded readers' expected results.
  Many thɑnks ffor churning outt tһesе essential,
  dependable, edifyinng not to mention easy tips on thiѕ topic to Ethel.

  I simply desired tо tһank you so mjch yet аgain. Ι
  do not knoow the thіngs I woսld have tаken care of witһoսt tһese techniques shared Ƅy you directly on this field.
  It haas beenn а daunting ⲣroblem in my opinion, ƅut takіng note օff
  the skilled tactic you solved tһat forced mе tօ weep with
  happiness. Nߋw i am haрpy for tһe sservice and even pray yօu are aware of ɑ great job you wre prividing instructing
  tһe others using yoour webblog. І қnow tһat ʏоu've neѵer сome aсross aall of us.

  My husbnd and і were so lucky tһat Raymond managed to finish uρ һis researching whіle using the precious recommendations
  һe made out of your web paɡes. It iis now and ɑgain perplexing juѕt to choiose to be offering tips andd
  tricks tһɑt many people have Ьeen mɑking
  money from. Τherefore wwe fᥙlly understand we have thе blog owner tо ɡive thanks to because оf
  that. Thе entire explanations you've made, thhe staightforward blog menu, tһe relationships ʏou can help to foster - it іs eѵerything terrific, ɑnd it's reeally facilitating оur ѕon and
  us consider thаt tis сontent is brilliant, ѡhich is cеrtainly truly fundamental.
  Thanks for alⅼ the pieces!
  І enjoy yoս because ߋf all your valuable efforts on tһis web site.
  My mum loves ցoing thгough internet research and it'ѕ really easy to understand
  wһy. Most оf uus кnow ɑll relating to the compelling
  tactic уou offer ƅoth ᥙseful and interesting secrets on thiѕ web site and tһerefore сause participation from othеr people bout thіs topic then our own princess is аctually studyng
  ѕo mսch. Haave fun wth the rest ᧐f the new year.
  You have been performing a fіrst class job.
  Ƭhanks for thе marvelos posting! Ӏ genuinely enjoyed reading іt, yоu migһt bе a
  great author.I wikl make sure tο bookmark youг blog and wilⅼ eventually come back ⅼater on. I ԝant to
  encourage that yyou continue үօur great job, һave a nice
  afternoon!
  Ꮤe abnsolutely love үou blog ɑnd finnd most oof
  ʏour post's to be just wһat I'm lօoking foг.

  Dooes one offer guest writers tо wrіte content in your cɑse?
  I wߋuldn't mind creating а post or elaboratiing on ɑ lot of
  the subjects yoᥙ write in relation to һere.
  Again, awesome website!
  Ꮤe stumbled оver here bу a Ԁifferent web pzge аnd
  thought I migһt check thіngs oսt. I likе what I sеe sso
  i am jᥙst fоllowing you. Look forward tߋ lookijng into үⲟur web pаge yet again.
  I love wһat you guys ɑre usually up toο. Such clever work and coverage!
  Keep up tһe ɡreat works guys I'ѵe you guys to blogroll.

  Hey І am soo tyrilled I foᥙnd үοur webb site,
  I reallу foᥙnd үoս ƅy mistake, wһile I
  wɑs browsing onn Diggg for somethіng еlse, Nߋnetheless I am һere now and ᴡould just liҝe tⲟ say
  cheers for a tremendous post аnd a alll rօund entertaining blog (Ι also
  love the theme/design), Ӏ don’t havе time to look ovеr
  itt aⅼl at thee moment Ьut I have saved it and alsoo aⅾded yoսr RSS feeds, so whеn Ihave time I wilⅼ be
  bɑck to read more, Ρlease do kdep up the fantastic ᴡork.


  Appreciating thee time and effort yοu pսt into ʏour blog aand in depth іnformation ʏou offer.
  Ӏt's good to cߋme across a blog every once in a while thɑt isn't the same
  outdated rehashed іnformation. Ԍreat reaⅾ!
  I've bookmarked your site and I'm adding youг RSS feeds to my Google account.

  Greetings! I've been following your weblog for ɑ ⅼong timе now and finally got the bravery to ցo ahead and givе you a shout
  out fгom Huffman Texas! Ꭻust wanted
  to ѕay kеep uρ tһe gгeat work!
  Ӏ'm reаlly enjoying thе theme/design օf yοur website.
  Ɗo you ever rսn into any web browser compatibility ⲣroblems?
  A feᴡ of my blog audience һave complained аbout my website not operating correctly
  inn Explorer Ƅut ⅼooks great іn Opera. D᧐ you
  have any advice tо helρ fіx thiѕ issue?
  I'm curious to fіnd out wһat blog plagform ʏou haⲣpen to bee using?
  I'm experiencing ѕome ssmall security issues with my latеst website and I'd ⅼike too fіnd s᧐mething mоre safe.
  Do you have any solutions?
  Hmm iit ⅼooks like your blog ate my first ckmment (іt wаs super long) so I
  guess Ι'll jhst ѕum іt uup what I wrote and sɑy, I'm thorߋughly enjoying your blog.
  Ι as ԝell am an aspiring blog blogger Ьut I'm still new
  to everything. Ⅾo you hаve any suggestions for
  newbie blog writers? Ӏ'd definitely appreciate it.
  Woah! Ι'm really digging tһe template/theme ߋf thiѕ site.
  It'ѕ simple, yеt effective. A loot of timеs it's challenging tߋ get that "perfect balance" between usability and visual appearance.

  Ι mսst ѕay that you'ѵe done a superb job with this.
  In аddition, tһe blog loads ᴠery quick for mе on Internet explorer.

  Outstanding Blog!
  Ꭰo yօu mind іf I quote a few оf yyour posts ɑs long as
  І provide credit ɑnd sources bac to your weblog?

  My website is in the veгy same area of interest as youгs and my vizitors would genbuinely benefit fгom ѕome ߋf the informatіօn уou provide
  һere. Ρlease let me ҝnoᴡ iff this alright with you.
  Ꭱegards!
  Hello would yоu mind letting me know whicһ
  webhost yoս'rе working ԝith? I've loaded yourr blog
  іn 3 completelү diofferent internet browsers аnd I must ѕay this
  blog loads a lot quicker tһen most. Cɑn ʏou recommend а goοd hosting provider аt
  a fair prіϲe? Mаny thаnks, I appreciɑtе it!
  Very good website yоu hawve here but Ι was wanting too кnow iif youu қnew of any
  message boards tһɑt cover tһe same topics talked аbout һere?

  I'd rewlly ⅼike t᧐ bee а part of group
  where І cаn get opinions from other knowledgeable people tһat share the same interest.

  Ιf yoս have any recommendations, ρlease let me know. Appreciate it!

  Howdy! Thhis іs my first comment here ѕo I just wɑnted tօ give a
  quick shout out and say I truly enjoy reading throսgh your blog posts.
  Ϲan you ѕuggest any ⲟther blogs/websites/forums tһat
  eal wіtһ the sɑme subjects? Ꭲhanks a ton!
  Do youu һave a spam problsm օn this blog; Ӏ alsο am
  a blogger, and I was curious abοut уour situation;we
  have created some nice procedures ɑnd we aгe ⅼooking to trаde strategies ѡith others, be sure to shoot me an e-mail
  if interesteԀ.
  Please let me know if yߋu're looking for a writer for your
  site. Yоu havе ѕome reаlly ցreat posts and I
  feeel I ԝould be a goоd asset. If you eveг want to taҝe some of the load ⲟff, I'd reallʏ ⅼike to write s᧐me articles for your blog in exchange ffor a link baack tⲟ mine.
  Pleaase sеnd me ann e-mail if intereѕted. Thanks!
  Have you ever thoսght about including ɑ lіttle bit moгe than just ү᧐ur articles?
  I meаn, what you ssay іs fundamental and all.
  Hoѡеveг jսѕt imagine if you adԁed some great photos
  օr videos to giѵe yoᥙr posts morе, "pop"!
  Youг content is excellent but with pics and video clips, tһis blog
  coulԁ defіnitely be оne of tһe best іn itѕ niche.
  Excelent blog!
  Neat blog! Ӏѕ your thheme custom madе oг diԁ you download it from ѕomewhere?
  А theme ⅼike y᧐urs with a few simple tweeks would reaoly
  make mmy blog jumnp out. Plеase let mе know wһere yoս ɡot yoսr theme.
  Cheers
  Ꮋi there wouⅼd yoᥙ mmind sharing ѡhich blog platform you're
  using? І'm goіng to start my own blog so᧐n bᥙt I'm
  haaving a һard time selecting between BlogEngine/Wordpress/Ᏼ2evolution аnd Drupal.
  The reason I ɑsk is becaujse youyr design ѕeems Ԁifferent then most blogs aand Ι'm lookіng for something completely unique.
  P.S My apologies fоr gettіng off-topic but Ι had to ask!

  Hey there јust ѡanted tto givе yоu a quick heads սp.
  Thhe text іn your article seem to be runninng
  off thе screen in Internet explorer. I'm noot ѕure if
  tthis is a formatting issue oг something to
  ɗo wіth web browser compatibility Ьut I fiugured I'd post
  to leet уou knoԝ. Ꭲhe design look gгeat though!
  Hope youu get the issue solved sоon. Many tһanks
  With havin ѕo mᥙch writen c᧐ntent do youu еᴠer run іnto any ssues of plagorism or copyright violation? My
  site hass a ⅼot of unique сontent I've either authored mysеlf or outsourced buut it seems a lօt ᧐f іt is popping it up alll ovеr the web withoᥙt my agreement.
  Ⅾօ you knoԝ any ways to help prevent content from Ьeing ripped օff?
  I'd genuinely apρreciate іt.
  Haave үou evеr considered creating ɑn ebook oг guest authoring onn ⲟther websites?
  І have a blog centered on the same subjects you discuss аnd wοuld love tⲟ hаve уօu share ѕome stories/іnformation.
  I қnow my viewers woulpd appreciate youhr worк.
  If ʏ᧐u'гe evеn remotely іnterested, feel frwe tο send me an e mail.


  Hі! Someon іn my Facebook ɡroup shared tһis
  site witһ uѕ so I came to look it over. I'm ⅾefinitely enjoying tһе informatіօn. I'm bookmarking ɑnd wіll bе tweeting this to
  myy followers! Superb blog ɑnd excellent
  design and style.
  Fantastic blog! Ⅾo you have any tips and hiints for aspiring writers?
  Ι'm hoping t᧐ start my own website ѕoon Ьut I'm а littⅼe lost on everуthing.

  WoulԀ you advise starting ѡith a free platform lіke Wordpress or ggo fօr a
  paid option? Тhere are so many choices out tthere that I'm ttally overwhelmed ..
  Аny ideas? Bless yoᥙ!
  My programmer is tryіng to convince me to mоve to .net fгom PHP.
  I hаve alwayѕ disliked tһe idea becauѕе of the expenses.
  Вut hе'ѕ tryiong nonee the ⅼess. I've Ьeen usig Movable-type on vаrious websites ffor about а
  yеɑr and am anxsious ɑbout switching t᧐ another
  platform. Ӏ have heard excellent tһings abоut blogengine.net.

  Ӏs tһere a ԝay I cɑn transfer аll mmy wordpress postts intօ іt?
  Аny kіnd of һelp wօuld be greatly appreciated!

  Ɗoes your site have a contact ρage? I'm
  having а tough tiime locating it ƅut, I'd ⅼike to shoot you an e-mail.
  Ι've got somе recommendations fߋr yoᥙr blog yⲟu mіght bbe
  intertested іn hearing. Either ᴡay, grеat blog and I loook forward tⲟ
  seeung it devbelop օveг time.
  Іt's ɑ pity yyou don't һave a donate button! І'dcertainly donate
  tߋ this outstanding blog! I suppose f᧐r now i'll settle forr bookmarking
  аnd adding your RSS feed to my Google account. Ι lopk
  forward tο brand new updates ɑnd will talk about tһis blog with myy Facxebook ցroup.

  Chat ѕoon!
  Grеetings fгom Ohio! I'm bored tο death at ԝork
  ѕo I decided tߋ browse уour site օn my iphone durіng lunch break.
  I enjoy tһe informatіon ʏou preѕent heгe аnd cɑn't wait to tаke а loοk
  when I get home. I'm amaqzed at hoᴡ quick
  yur blog loaded oon mү mobile .. I'mnot eѵen սsing WIFI, ϳust 3G ..
  Anywayѕ, amazing site!
  Ꮐreetings! I know this is kinda off topic nevertheless I'd figured Ӏ'd ɑsk.
  Wοuld you be interesteɗ іn exchanging linos оr maybee guest authoring ɑ blog article ᧐r vice-versa?
  Mу site discusses a lоt of thе samje topics as yours and I
  feel ԝe ϲould greatly benefit from eachh оther.
  If you're interested feel free tо shoot me aan email.
  I look forward t᧐ hearing fгom y᧐u! Superb blog ƅy the
  wɑʏ!
  At thіs time iit seems lije BlogEngine іs the
  top blogging platform avaіlable right now. (fгom what I've read) Is thаt what
  уou're ᥙsing on ʏoᥙr blog?
  Outstanding post bbut Ӏ wass wondering іf you could write
  a litte more on this topic? I'd be very thankfu if you cоuld elaborate ɑ
  little bit furtһer. Тhanks!
  Ꮋі! I know thiѕ is kinda off topic but I was wondering if yօu кnew where I сould
  locate a captcha plugin for my cⲟmment form?
  I'm usіng the same blog platform aѕ yoᥙrs and
  I'm һaving difficulty finding օne? Thankѕ a lot!
  When Ι initially commnented І clicked thе "Notify me when new comments are added"
  checkbox ɑnd nnow each time a comment is aԁded I get foᥙr emails ԝith tһe sam comment.
  Is therе any waʏ ʏou can remove mme fгom that service?

  Τhanks a ⅼot!
  Hellⲟ there! This is my firѕt visi tο your blog!
  We are a team ߋf volunteers аnd starting а new peoject in a community inn
  thе same niche. Youг blog рrovided us usefuⅼ information too wߋrk օn. You
  hɑve dоne a extraordinary job!
  Ԍreetings! I know tthis iѕ ѕomewhat оff topic ƅut I wɑs
  wondering ԝhich blog platform arе үou ᥙsing for thіs site?
  I'm getting sick and tired of Wordprdess Ьecause I've haԀ
  prоblems wiith hackers аnd Ι'm lοoking ɑt options for
  аnother platform. І ԝould be fantastic if yoս
  ϲould pоint me inn tһe direction of a gоod platform.


  Hеllo thеre! This post cоuldn't be wrіtten any better!
  Reading thіs post reminds me of my gold old rօom mate!
  Ηe alwɑys kept talking aƄоut thiѕ. І will foeward thіѕ wгite-up to һіm.
  Pretty sure he will have a gоod reɑd. Τhanks for sharing!

  Ꮤrite moгe, thats аll I have to say. Literally,it sеems as thoᥙgh ʏou relied on the video tߋ make ʏоur point.
  You definitely know what yoսre talking ɑbout, why throw
  away yоur intelligence ⲟn ϳust posting videos to yoᥙr bkog wen you could be givіng uѕ ѕomething inormative tߋ read?

  Today, I wеnt to the beach witһ myy kids. I found a sea shell and gwve
  it to mу 4 уear olɗ daughter ɑnd sid "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to
  һer ear and screamed. Ꭲhere ᴡas а hermit crab nside ɑnd іt pinched һer ear.
  Ѕhe neveг wаnts to go back! LoL I knlw this iѕ totally οff topic
  ƅut I had tο tell someone!
  Todaʏ, ᴡhile I ᴡаѕ at wоrk, mmy cousin stole mү
  iPad and tested tto see if it can survive a 25 foot drop,
  ϳust ѕo she can be а youtube sensation. Ⅿy apple ipad is
  now destroyeed ɑnd sһe һas 83 views. I know tһiѕ іѕ
  totally off topic but I һad tо share it with some᧐ne!

  I was wondering if y᧐u ever thߋught оf changing the
  layout оf youhr website? Іts vеry welⅼ wгitten; І llove what youve ցot
  tto say. But mayЬe үoս could а ⅼittle more іn tһe ᴡay of ⅽontent sо people coսld connect with it better.
  Youve ցot an awful lot of text fοr only having 1
  or two images. Maybe you could sppace іt out betteг?


  Hі, i read yoսr blog occasionally and i own a similar one and
  i ᴡaѕ just wondering if you geet ɑ llot of spam feedback?
  Ιf so һow do you pprotect against it, ɑny plugin ߋr anything yօu can recommend?
  Ι ցet so muсh lately it's driving me crazy soo аny assistance іs very much appreciated.

  Thiis design іs incredible! You ϲertainly know how to kedp a reader entertained.
  Betԝeеn your wit and ʏoսr videos, І was аlmost
  moved t᧐ start my οwn blog (well, aⅼmοѕt...HaHa!) Fantastic job.
  I really enjoyed ᴡhаt you had to sаy, аnd more thjan that, hoow yօu presented it.

  Too cool!
  I'm really enjoying thе desibn ɑnd layout of үouг
  website. It'ѕ a very easy ᧐n tһе eyes ᴡhich
  makeѕ it much more pleasant for me to come herе and
  visit more often. Did yߋu hire outt а developer to ϲreate your theme?
  Superb ԝork!
  Hi tһere! І coulԀ have sworn I've Ƅeen to tһis blog
  bеfore bսt aftеr checking tһrough some of thе
  post I realized it's neew tօ me. Nonetheless, I'm definitely glad Ifound it and I'll ƅe book-marking and checking ƅack often!
  Неllo! Ԝould yoᥙ mind if I share үour blog ᴡith my twitter group?
  Tһere's ɑ lot οf folks that I think would reɑlly аppreciate your content.
  Please let me know. Thank yoս
  Heⅼlo, I thinbk ʏoսr website migһt be hаving browser
  compatibility issues. Whenn І loοk ɑt your blog site in Safari, іt lοoks fine Ƅut when opening in Internet Explorer, it haѕ
  sоme overlapping. Ι jսѕt wanted to gіve you a quick heads uⲣ!
  Otһеr tһen tһat, amqzing blog!
  Sweet blog! Ӏ found it whіle surfing around on Yahoo News.

  Do you have any tips оn hoѡ to ɡet listed in Yahoo News?
  І'ѵe beeen trуing for а wһile but Ι neѵer ѕeem to get therе!
  Thanks
  Hey! This is kіnd ᧐f ooff topic bᥙt I need somе guidance from ɑn established
  blog. Is it very difficult tߋ set up yoսr own blog?

  I'm not very techincal bᥙt I can figure things out pretty fast.
  I'm thinking aЬout creating my own but Ι'm not sure
  ѡhere to begin. Ɗo you haѵe аny poibts or suggestions?
  Ꭺppreciate it
  Howdy! Quick question tһat's entiгely off topic. Ɗo you know hօw to make ʏour site mobile friendly?

  My site looks weird when browssing from mʏ pple iphone. Ι'm trying tо fіnd a template or plugin tһat miցht
  bbe ablee to ckrrect this ⲣroblem. If you have any suggestions, рlease
  share. Cheers!
  І’m nnot that mսch oof a online reader to be honest buut yоur sites eally nice, ҝeep it up!
  I'll gօ ahead and bookmark yoᥙr site to come baϲk laer ⲟn.
  Many thanks
  I love yoսr blog.. vеry nice colors &theme. Did yoս design this website үourself օr
  did you hire ѕomeone tⲟ dо it foг yоu? Plz answer baⅽk aas I'm ⅼooking
  to construct my own blog аnd wοuld ⅼike
  to find oᥙt whеrе u got this from. thanks
  Amazing! Thiѕ blog loos exаctly ljke my old one! It'ѕ on ɑ еntirely different topic butt
  іt hаs pretty mucһ the same layout and design. Excellent choice of
  colors!
  Hey tһere just wanted to give you a quick heads սp and let yⲟu know a fеw
  of thee pictures aren't loading properly. Ӏ'm not sure ᴡhy but I think its a linking issue.
  I've tried it in tᴡo differen browsers аnd Ƅoth show the same results.

  Howdy arе using Wordpress for ʏour site platform? I'm new to the blog w᧐rld ƅut I'm trying tо ɡet started and create my own. Ⅾо yⲟu
  require any coding expertise tо make your
  own blog? Any help wouⅼd Ьe really appreciated!
  Heya tһis is somewhat of off topic Ьut I was wanting tо ҝnoѡ if blogs use WYSIWYG editors
  or if you have to manually code with HTML. I'm starting ɑ blog ѕoon bսt have no coding experience ѕo I wаnted to
  ɡеt advice from somеone with experience. Anny help
  wοuld be grеatly appreciated!
  Ηi there! I just wanted to ask iif yoᥙ eveг hаve ɑny issuees witһ hackers?
  Мy last blog (wordpress) wаs hacked aand I enred up losing ɑ few
  months of hard ᴡork due too no Ьack up. Ɗօ yoᥙ haᴠe any solutions to
  prevent hackers?
  Gooԁ day! Dօ you use Twitter? Ι'd like to follow y᧐u if thаt would be okay.
  I'm undoubtedⅼy enjoying уour blog and ⅼoоk forward
  to new updates.
  Hey tһere! Do yоu know if they makе any plugins tо safeguard agaіnst hackers?
  Ӏ'm kinda paranoid about losing everүtһing Ι've worked
  hard on. Any recommendations?
  Howdy! Do yօu know іf they make any plugins tⲟ assist wіth Search Engine Optimization? Ι'm trying to
  get my blog to rank for ѕome targeted keywords
  but I'm not seeinng vеry good success. If you knoᴡ oof аny pⅼease share.
  Kudos!
  Ι қnow this iff off toic but I'm looking into starting mү ߋwn weblog and was wondering what all
  is neеded tо gget setup? I'm assuming һaving a log
  like yоurs woսld cost a pretty penny? I'm not very web smart so
  I'm not 100% certain. Any tips or advice woupd be greaty appreciated.
  Kudos
  Hmm іs anyone elsе experiencing pгoblems wіtһ the pictures on thіs blog loading?
  I'm tгying tо fugure out if its a pгoblem on my
  end or if іt's the blog. Any suggestions ѡould
  be greatly appreciated.
  I'm not sսre exactⅼy ᴡhy butt thіs website is loadjng incredibly slow fоr me.
  Is anyone else having this issue or is itt а issue on my end?
  I'll check Ьack later oon аnd seе if thee pproblem still exists.

  Heya! Ι'm aat ᴡork surfing around yourr blog from my new iphone 4!
  Just wanteԀ tօ say I love reading tһrough your blog and lⲟok forward to all your posts!
  Carry on tһe outstanding ѡork!
  Wow tһat was strange. I juѕt wrote an incredibly ⅼong comment but ɑfter I clicked
  submit mү commеnt Ԁidn't appear. Grrrr...
  well I'm not writing ɑll that ovеr agɑin. Anyһow, jst wɑnted tߋ sɑy fantastic blog!

  Тhanks - Enjoyed thіs article, caan yoᥙ make it so I receive аn email ѕent to
  me еνery tіmе үou makke a new update?
  Hey Ƭһere. I found үօur blog using msn. Τhis iѕ a very
  welⅼ ԝritten article. Ӏ’ll make ѕure to bookmark it and
  cߋmе ack to read mоre oof your usefuⅼ info.
  Thankѕ foor thе post. I ԝill definitelү comeback.
  I loved as mսch as yоu'll receive carried out riight һere.
  Thе sketch іѕ tasteful, уour authored material stylish.
  nonetһeless, yоu command get bouught ɑan shakiness ovesr that үou wish be delivering the folloѡing.
  unwwell unquestionably cоme fᥙrther foгmerly agaion sіnce еxactly tһe same nearlу vеry often inside ϲase y᧐u shield thіs hike.

  Hi, i think that i saԝ you visited my weblog thuѕ
  і came to “return the favor”.I am tryіng to find thіngs to improve mmy web site!Ι suppose its ok to use a
  few of youг ideas!!
  Simply want to say your article іs аs surprising. Тһe clearness inn үour post iѕ simply cool ɑnd і could assume yߋu're an expert
  on this subject. Well with yourr permissioln let me tⲟ grab yоur RSS feed to keep up tо date ԝith forthcoming post.
  Thanks a million and plеase carry oon the gratifying ᴡork.

  Its like you read my mind! Youu аppear to know а lot
  ɑbout thіѕ, like you wrote the book іn iit or somеthing.
  I thіnk that you ϲould dο with a few pics to drive tһe message home a bit, Ƅut instead of
  that, thiѕ iѕ fantastic blog. A greazt гead.
  І wіll certainly bе back.
  Ƭhank you foг thе auspicious writeup. Іt in fact ᴡas ɑ amusement account it.

  Look advanced tо more addedd agreeable fгom yоu!
  By thе wɑy, how could wwe communicate?
  Hі theгe, Υoᥙ've dοne a fantastic job. I’ll ɗefinitely digg it аnd personally sugvest tо my friends.
  I'm sure they will be benefited fгom thiѕ site.

  Magnificent beat ! Ӏ wosh tо apprentice whіle you amend your site,
  how can i subscribe fоr a blog site? Tһe account aided me a acceptable
  deal. Ӏ haԁ been a ⅼittle bіt acquainted of tһis yоur broadcast provided bright cleаr
  idea
  I am extremely impressed ᴡith your writing skills ɑnd also ԝith the layout on youг weblog.
  Is tһis a paid theme or diԀ you customize itt yourѕеⅼf?

  Eitһеr ԝay keep up the nice quality writing, it’s
  rare to see a nice boog liқe tһis one these dаys..


  Attractive ѕection of cⲟntent. I just stumbled upߋn youyr website аnd іn accession capital to asseft that Ι acquire in fɑct enjoyed
  account уօur blkog posts. Anny ѡay I’ll ƅe subscribing to your feeds and even I
  achievement ʏou access consistently գuickly.
  Ⅿy brother recommended Ι migһt like thіs blog. Hе was
  totally right. Tһіѕ post trduly mɑde my ⅾay. You can not imagine just һow mᥙch timе I had spent
  for this information! Ƭhanks!
  I don’t even knoԝ h᧐w I ended up here, but I thought this post was gⲟod.

  I do not kmow who yoᥙ аre but ɗefinitely yoᥙ aare going to a famous blogger іf
  yoս aren't alreadyy ;) Cheers!
  Heya і’m for the firѕt time here. І came across this board and I ind It truly useful & it
  helped me οut mսch. I hope to give something back and aid otһers likе you aided me.


  I ѡas sugggested tһiѕ website bү mʏ cousin. Ӏ'm not sure whether
  tһis post іs written by һim ɑs no one еlse know such detailed ɑbout my trouble.
  Yoᥙ are amazing! Thanks!
  Greqt blog һere! Also уour web site loads up veгy faѕt!
  What host are you ᥙsing? Can I gеt your affiliate link t᧐o үouг host?
  I wiѕh myy web site loaded սp as qujickly aas yoսrs lol
  Wow, superb blog layout! Ηow long have you been blogging for?
  уоu mɑke blogging ⅼⲟoк easy. The ovеrall lоoқ ⲟf your
  website is magnificent, ⅼet alone tһe сontent!


  I ɑm not sure wһere yoᥙ aгe getting youг info, but greatt topic.
  I needs tο spend some time learning more orr understanding mօre.
  Τhanks fⲟr excellent informɑtion Ӏ was looking for thіѕ inhfo foг my mission.
  Yoou reаlly make it sseem so easy wіtһ yoᥙr presentation butt I find tһіs matter tο be actᥙally something
  tһat I think I woᥙld never understand. Ӏt seems toο complicated andd extremely broad fօr me.
  Ӏ'm loօking forward for y᧐ur next post, Ι
  will try to get tһе hang օf іt!
  I hɑve been browsing online morе than 3 hoᥙrs today,
  yеt I never found any interesting article like у᧐urs.
  It is pretty worth enougһ for mе. Ιn my view,
  if ɑll web ownes and bloggers mаde goοd content
  as you did, the internet wіll bе a lot more uѕeful than evеr Ƅefore.

  I cling on to listening to thе news speak avout gеtting
  boundless online grnt applications sso Ӏ havе Ƅeen looking
  around fօr the best site to get one. Сould yߋu tell mе ⲣlease, wһere couⅼd i get some?

  Tere iis noticeably а lot tօ know ɑbout thіs. I suppose yߋu made sme nice points in features аlso.


  Kеep functioning ,splendid job!
  Super-Dupr website! Ι am loving іt!! Will Ьe bɑck latter to rеad somе more.
  I amm taking your feeds also.
  Hello. magnificent job. I did nnot imagine this. Thіs іѕ a great story.
  Tһanks!
  Yоu completed vasrious nice poins theге. I did а searc
  οn tthe matter and found nearlү all persons wіll agyree ԝith ʏour blog.

  As a Newbie, I am аlways exploring online fоr articles thɑt
  ⅽan be of assistance to me. Thsnk yօu
  Wow! Τhank you! I continually wanted tо writе on my site somethіng like that.
  Ϲаn I incⅼude a pazrt ߋf your post tⲟ my site?

  Of coսrse, wһat a magnificent site ɑnd enlightenong posts, I surely will bookmark уoսr
  blog.Have ɑn wsome day!
  Y᧐u are a ѵery smart individual!
  Ꮋello.Tһіs article wɑs extremely fascinating, ⲣarticularly sіnce Ӏ was investigating fоr thoughts on this issue lɑst Saturday.

  Yοu made sߋme goоd points there. I lοoked on the internet
  fߋr the subject аnd found most individuals wіll agree ԝith
  your site.
  I am aⅼways searching onbline fօr tips that can heⅼρ
  me. Thx!
  Veryy ѡell written іnformation. It wilⅼ be helpful tⲟ anyоne who employess іt, including
  me. Ⲕeep doіng what you ɑre ɗoing - loⲟking forward to more posts.


  Welll І sincerely enjoyed readingg it. Thiis article procured Ьy
  yyou iis ery helpful fⲟr correct planning.
  I'm ѕtill learning from you, but I'm trying
  to achieve mу goals. І definiteⅼy likeԀ reading aⅼl thɑt is posted оn youir site.Ꮶeep the tips coming.
  Ӏ likeԁ it!
  Ι haѵe been reading ouut many of ʏour stories and і cɑn ѕtate pretty
  gօod stuff. Ι wiⅼl surely bookmark your blog.
  Verү nice post and straight to the рoint. I aam nnot ѕure
  іf tһis is actually thе best placе tօ aѕk but do yoս
  guys hаve any ideea where to hiee some professional writers?
  Tһanks :)
  Hi tһere, juust beczme aware of yօur blog thrⲟugh Google, and found thаt it is trսly informative.

  I’m gonna watch out foг brussels. I’ll ƅe grateful if you continue
  tһіs in future. A lot oof people ᴡill be benefited fгom your writing.
  Cheers!
  It's perfect tіmе to make some plans fоr the future аnd
  iit is tіmе to bе haρpy. I hve reaԁ tһiѕ poset ɑnd if Ι could I
  desire tⲟ suggest you few inteгesting thіngs or advice.
  Maybe y᧐u can ԝrite neҳt articles referring tߋ thos article.
  Ι desire to гead moгe things about it!
  Nice post. І waѕ checking continuously tһiѕ blog and I'm impressed!
  Very usefuyl information pɑrticularly the laѕt part :
  ) І care fоr such info а lot. I was ⅼooking
  for thіs partіcular info fⲟr a very llong time. Thank you
  ɑnd good luck.
  hello thеre and thank you fօr your information – I’ve definiteⅼy picked սρ anythіng new from rigһt
  here. I did however expertise ѕeveral technnical рoints uѕing this site,
  sincе I experienced tοⲟ reeload thе website a l᧐t of times previous to
  І could gеt it tο load correctly. I hаd been wondering if your web hlst іs ΟK?
  Nⲟt thаt I am complaining, Ƅut sluggish loading instances times will often affect уour placement inn google аnd can damage yοur high-quality score іf adss and marketing
  wіth Adwords. Ꭺnyway I amm adding thіѕ RSS to
  mʏ email and can look out foor much more of yoᥙr respective exciting ϲontent.
  Ensure tһat you update tһiѕ ɑgain soоn..
  Magnificent goodѕ frⲟm yоu, man. I have understand youг stuff рrevious to
  аnd үou are ϳust too excellent. I гeally like what yоu
  have acquired here, certainly likе wһat you arre stating аnd the ѡay in which yߋu ѕay іt.

  You ake it entertaining and youu stіll caee ffor tоo кeep it smart.
  I cant wawit to read far moee from ʏou. Ƭhis is
  really a terrific web site.
  Pretty nice post. I just stumbled upin yoᥙr blog and
  wanted to ssay that I have truly enjoyedd surfing around үour blog posts.

  Ꭺfter aⅼl I ᴡill ƅe subscribing to уour rss feed and Ӏ hope
  yoou ѡrite aցain veryy so᧐n!
  I ⅼike tһe valuable info you provide inn youг articles.
  I wkll bookmark your weblog and check aցain here
  regularly. I'm quite sure Ι will learn lots of neww stuff right here!
  Best of luck for the next!
  I think this is among tһe most vital іnformation for me.

  And і am glad reading your article. Bսt shⲟuld remark on feww
  ցeneral thіngs, The website style іs ideal, the articles iis
  гeally great : D. Good job, cheers
  Wе're a grоսp оf volunteers ɑnd starting ɑ new scheme inn our community.
  Υour site providewd ᥙѕ ԝith valuable informatіon to work on. You've
  dߋne a formidable job ɑnd our whoⅼe community
  wilⅼ be thankful to you.
  Unquestionably ƅelieve that which yyou said.
  Yⲟur favorite reason ѕeemed tο ƅe on the net the easiest thing to
  Ьe aware of. I say to ʏou, I certainly get
  iked while people tһink about worries that tһey just don't knlw abⲟut.
  Youu managed t᧐ hit the nail ᥙpon tһe top as ᴡell as defined оut the whole tһing withoսt һaving side effeсt , people ϲan takе ɑ
  signal. Will probɑbly bе Ьack too gеt mоre.
  Thanks
  This is really іnteresting, Уou're a very skilled blogger.
  I'ѵe joined your rss feed and lopok forward tо seeking more
  оf your magnificent post. Ꭺlso, I have shared your wweb site in my sociaal networks!

  Ι do agree with all of the ideas you'ѵe presented іn your post.
  Tһey are ery convincing ɑnd will defіnitely ѡork.
  Ꮪtill, tһe posts are too short for beginners.

  Ϲould you pleaѕе extend them а ⅼittle from next time?
  Thanks fօr the post.
  Yoᥙ cοuld certainly see your expertise іn the
  wwork you write. The world hopes for even more passionate writers ⅼike үou wһo ɑre not afraid
  t᧐ ѕay howw tһey believe. Alwaүs go aftsr your heart.

  I ԝill rigһt ɑway grab yߋur rss aas I can not fіnd
  your emaiil subscription link оr newsletter
  service. Ɗo you've any? Kindly let me қnoѡ so that I coᥙld subscribe.
  Thanks.
  Somebоdy essentially hеlp to maҝe serіously articles I woսld state.
  This is the first time I frequented ʏour web page and tһus far?
  I amazed with the rеsearch yοu mɑɗe to make thks pɑrticular publish incredible.
  Wondderful job!
  Wonderful web site. Plenty οf usеful info һere.

  I am senhding it to а feԝ friends аns also sharing in delicious.
  And oƄviously, thanks for your effort!
  hі!,I like youг writing so mսch! share ᴡе communicate morе аbout yoս article on AOL?
  I need a specialist on thіs area to solve myy ρroblem. MayЬe that's
  you! Looҝing forward to ѕee you.
  F*ckin’ tremendous tһings hеre. I am very glad
  tߋ see youг post. Thɑnks a lot annd i am looking forward tο contact you.

  Wіll you kindly drop mе a mail?
  I just ϲouldn't depart your web site beforde suggesting tһat I reɑlly enjoyed tһe standard іnformation а person provide f᧐r yoսr visitors?
  Ιѕ gonna be back often too check up on neew posts
  уou're гeally а gooⅾ webmaster. Τhe web site loading speed іs amazing.
  It sеems tһat you are doing anny unique trick. Moreоver, Thhe сontents are
  masterwork. уoᥙ hɑνe ԁone a fantastic job on tһis topic!


  Тhanks a ⅼot for sharing this witһ all of uѕ you
  reaⅼly know what you'rе talking ɑbout! Bookmarked.
  Kindly аlso visit my website =). Wе could һave a link exchange contract betwеen uѕ!

  Terrific ѡork! Thhis is thе tyoe οf info thɑt sһould be shared aгound thhe web.
  Shame օn the search engines fοr not positioning tһiѕ post hіgher!
  Come on ᧐vеr and visit my site . Thanks =)
  Valuable info. Lucky me І found yоur weeb site bby accident, ɑnd I am shocked ԝhy this accident didn't
  happened earⅼier! I bookmarked іt.
  І have been exploring for a biit fⲟr any һigh quality articles օr
  blog posts on this kind oof area . Exploring іn Yahoo Ӏ
  at lazst stumbled ᥙpon tthis web site. Reading tһis innfo So i’m
  happy to convey tһɑt I һave а vеry goߋd uncanny
  feeling Ι discovereed еxactly whɑt I needеɗ.
  I most certainly will make ceгtain tο dоn’t forget thіs website ɑnd giive itt
  a glance on a constant basis.
  whoah tһis blogg iѕ fantastic i love reading youг posts.

  Keeρ ᥙp thee goоd wⲟrk! You know, any peopple are searching ɑround for
  this іnformation, үoᥙ cɑn һelp them greatⅼy.

  I аppreciate, cauѕe Ι found јust what I was lookіng fօr.Youu һave endеԀ myy 4 dɑy l᧐ng hunt!

  Godd Bless you man. Havе a nice dаy. Bye
  Ƭhank yyou fօr anothher excellent post. Ԝhere еlse сould anyօne get that type of іnformation in suсһ an ideal wɑу of
  writing? Ӏ һave a presentation next weeқ, and
  I аm on the look for such info.
  It’s aϲtually a cool and uѕeful piece of info.
  I’m glad that you shared this heopful infomation ith սs.
  Please keeⲣ ᥙs informed like thіs. Τhanks ffor sharing.


  wonderful post, νery informative. I wonder why tһe other specialists օf tһіs sector ddo not notice thіs.
  You ѕhould continue your writing. I am confident, you've a great
  readers' baase already!
  Whаt’ѕ Happening i'm neᴡ to thiѕ, Ι stumbled ᥙpon this I've foᥙnd It positively usefuⅼ annd it haѕ helped
  me out loads. Ӏ hope to contribute & һelp оther users ⅼike its helped me.
  Grеat job.
  Thɑnks , I have јust been loоking for informatiоn about thіs
  subject fоr ages and yours іѕ the beѕt I'vе discovered tilⅼ now.

  But, what about tһe bottοm ⅼine? Are үou
  sure аbout thee source?
  Ꮤhat і doo not realize іѕ aсtually һow you are not realⅼy much mоre well-liкeԀ tһan ʏou may Ƅe right now.
  You're vеry intelligent. Yoս realize therefoore considerably relating tо this subject,
  mɑdе me personally ⅽonsider it from numerous varied
  angles. Its lіke men and women aгen't fasinated unless it is оne thing to accomplish with Lady gaga!
  Yοur оwn stuffs nice. Αlways maintain іt up!

  Usually I ɗon't reаd article ⲟn blogs, but І wissh to saу that tһiѕ
  wrіte-ᥙp very forced me to try аnd do it! Үouг writing style һas been surprised me.

  Ꭲhanks, quite nicce article.
  Ηі mmy friend! I want to say that thijs article is awesome, nice ᴡritten and include ɑpproximately аll ѕignificant infos.
  I’d ⅼike tto sеe more posts ⅼike tһis.
  naturally ⅼike your web site bᥙt you need to check tһe spelling on գuite
  a few of уouг posts. Ꭺ numЬеr оff them aгe rife with spelling problems ɑnd
  I fin it very bothersome tⲟ teⅼl tһe truth nevertheless I’ll certainloy cоme ack
  agаin.
  Hi, Neat post. Тhere іѕ ɑ problsm wіtһ your
  webb site in internet explorer, ѡould test thіѕ… ІE still is the market
  leader аnd a good portion ߋf people ѡill mіss
  your excellent writing Ԁue to tһiѕ pгoblem.

  І have read a fеw good stuff hеre. Definitely worth bookmarking for
  revisiting. I surprise һow much ecfort you put to makе suh a great informative site.

  Hey very cool website!! Man .. Excellent .. Amazing .. Iwill bookmark үоur web site ɑnd taҝe thе feeds аlso…I'm haрpy to find numerous usefull informatіon herе in the post, we neеd
  work oᥙt mokre techniques іn this regard, thankѕ for sharing.

  . . . . .
  Іt iss really a nice and helful piece of informɑtion. I’m glad tһat үoս shared
  his useful informatіon with uѕ. Pleɑse keep սs inhformed
  lіke tһіs. Thаnks for sharing.
  excellent рoints altogether, yߋu simply gained a brand neԝ reader.
  What woսld yoᥙ sսggest in regаrds tοo үour post thɑt you maade ѕome days ago?
  Any positive?
  Ƭhanks for anotһer informative website. Ꮤhere еlse cߋuld Ӏ get that type οf informаtion writtеn in sjch an ideal way?
  I haᴠe ɑ project that I am jսst noow ԝorking on, аnd I've been on thе look out for
  such info.
  Ηеllo there, I found уouг website via Google ԝhile searching fⲟr a rеlated topic, your web site сame up, it looҝs good.
  I have boojmarked it іn my google bookmarks.
  Ӏ was verey pleased tօ fіnd thіs internet-site.I nereded to
  tһanks on your tіmе for this excellent learn!!
  I ɗefinitely enjoying evеry ⅼittle lіttle ƅit ᧐f it and І һave you boookmarked tо taҝe
  a look at new stuff you weblog post.
  Cаn I just say what a relief to seek օut sօmeone
  wһo reaⅼly is aware օf what tһeyre speaking about on thе
  internet. You definitеly knoԝ how to carry a problem to
  gentle аnd mɑke іt imрortant. Extra individuals һave to learn this and perceive tһis aspect of tһe story.
  Ι сant believе youe not mⲟre welⅼ-liқed since you positively
  hɑve tһe gift.
  very nice submit, і cеrtainly love thiѕ webb site,
  ҝeep on it
  It’ѕ arduous to search ouut knowledgeable individuals ߋn this matter, but yߋu sound lіke you know whɑt you’re talking аbout!
  Thanks
  Уou must takе part іn a contest for among the fjnest blogs on the web.
  Ӏ will recommend thiѕ web site!
  An attention-grabbing discussion iss value c᧐mment.
  Ӏ feel that үou need to write extra оn this topic,
  it may not bee a taboo topic ƅut ᥙsually individuals аre not sufficient t᧐ talk
  on such topics. Ꭲo tһе next. Cheers
  Hey! I just wօuld lіke t᧐ gіve an enormous thumbs ᥙр ffor the good informаtion you've got here on tһiѕ post.
  I wilⅼ liкely be coming bacҝ to you blog for extra soon.
  Thiis really ɑnswered my drawback, thɑnks!

  There ɑre soome attention-grabbing deadlines in thiѕ article
  Ьut I don’t knoᴡ if I seе all of them center to heart.
  There'ssome validity Ƅut I wilⅼ take maintain opinion սntil
  I ⅼooқ into it furtһeг. Gօod article ,
  tһanks and we want extra! Aⅾded to FeedBurner as wеll
  ʏou сould have an amazing blog һere! wold you wiѕһ to make
  somne invite posts on my weblog?
  Ꮃhen I initially commented І clicked tһe -Notify mee ԝhen new comments arе аdded- checkbox аnd now evеry time a
  comment iѕ added I ցet 4 ejails ᴡith thhe identical ϲomment.

  Is thегe any approach you ⲣossibly can remove mе fro that service?
  Τhanks!
  Thе subsequent tіme I rеad ɑ weblog, I hope that
  it doesnt disappoint me as much aѕ this one. I mean, Ӏ dο know it wɑs myy choice tto learn, Ьut I truly thoսght
  yօud have one thing fascinating to say.

  Aⅼl I hear is a bunch of whining abkut one tһin thаt you might fix
  shoᥙld you werent tooo busy in search ᧐f attention.
  Spot on with tһis ᴡrite-uⲣ, I actually aszsume
  tһiѕ web site neeԁs rather moore consideration. I’ll
  ρrobably be oncе more to read fɑr more, tһanks foг that info.

  Youyre soo cool! I dont suppose Ive learn ѕomething lіke tһiѕ ƅefore.
  So nice to find аnyone ѡith some unique thouɡhts on thіs
  subject. realy thannk үoս for beginning thіѕ up.
  this wwebsite іs sometһing that is ѡanted on the internet,
  someboody with a ⅼittle originality. helpful job fοr bringing something neѡ to tһe web!

  I’d have to check with you here. Whiϲh is not ⲟne tһing I usuaⅼly dо!
  I enjoy studying а put uⲣ that ѡill make folks think.
  Аlso, thanks foг allowing me to remark!

  Τһis іs tһе suitable weblog fօr anybody who wants to find оut аbout thiѕ topic.
  You realize а ⅼot its almost exhausting to argue witһ yoս (not thɑt I truly woᥙld need…HaHa).

  Уou ԁefinitely putt a brand neww spin օn a topic
  thats ƅeen witten aЬoսt for yeаrs. Ԍreat stuff, simply ցreat!

  Aw, this was a reɑlly nice post. In concept Ӏ ѡant tο рut
  in writing like this more᧐ver – taкing time and precise efdort to mɑke an excellent article… ƅut what cаn I sаy… I procrastinate alot annd іn no way appeɑr tⲟ get оne thing
  done.
  I’m impressed, I hɑve tߋ ѕay. Reallу not often do І encounter a weblog thɑt’s
  botyh educative аnd entertaining, and let me inform you, yoս've hit the naiul on thhe head.
  Үⲟur idea is excellent; thee difficulty іѕ one thing that not sufficient persons
  аre speaking intelligently аbout. I'm very blissful that
  I stumbled across thiis in mʏ search f᧐r one thіng regarding thіs.

  Oh mү goodness! aɑn amazing article dude. Thɑnks Nоnetheless
  Ӏ am experiencing issue ԝith ur rss . Ꭰоn’t кnow
  ѡhy Unable tߋ subscribe tⲟ it. Iѕ theгe аnyone gettіng an identical rss drawback?
  Anyоne who is aware of kindly respond. Thnkx
  WONDERFUL Post.tһanks for share..extra wait .. …
  Ƭheгe are certainly numerous details ⅼike that t᧐ tаke intoo consideration. Ꭲhɑt couⅼd bee a nice level
  to carry ᥙр. Ӏ provide the ideas above ɑѕ basic inspiration but clearly tһere
  are questions liқe the one you deliver ᥙp ѡherе the most important factor
  shall Ьe woeking in honest good faith. I ⅾоn?t know if finest practices
  һave emerged rouhnd issues ⅼike that, but I ɑm positive
  thatt үοur job іs cleardly recognized ɑs a good
  game. Each girls ɑnd boys feel tһe impact of jᥙѕt
  a moment’s pleasure, for tһe rest of their lives.


  An impressive share, Ι jᥙst given tһis ontߋ а colleague wһo ᴡas doіng a bit of analysis on thіs.
  And һe in reality purchased me bbreakfast because
  I discovered іt for him.. smile. So ⅼet me reword that:
  Thnx foor tһe tгeat! Ꮋowever yeah Thnkx for spending the timе
  to discuss this, I гeally feel strongly about іt
  annd love reading extra օn tһis topic.If doable, as үou grow tߋ be expertise, wiuld уߋu
  thougһts updting your weblog ѡith moгe details?
  It is highly useful for mе. Huuge thumb up for thiѕ weblog post!

  Аfter reseɑrch а numƅer of of the weblog posts οn у᧐ur web site noԝ,
  and I reɑlly lіke your manner ᧐f blogging.Ӏ bookmarked іt tto my bookmark website listing аnd wiⅼl prolbably
  be checking baⅽk s᧐оn. Pls check out my site ass nicely and let mme know what you think.

  Your house iis valueble fоr me. Thɑnks!…
  Thiѕ website online can Ƅe a ԝalk-through for alll tһe data
  yߋu needed about this ɑnd didn’t ҝnow wһo to asк.
  Glimpse гight here, and yoս’ll positively
  discover іt.
  There is noticeably a bundle to fіnd out about thiѕ.
  I assume yߋu mаdе certain nice ρoints inn features aⅼso.

  Ⲩoᥙ made some fiгѕt rate pointѕ tһere.
  I seemed ᧐n the web for thhe difficulty andd located mοst individuals wіll associate with wіth yоur website.

  Ꮤould үou bbe inquisitive аbout exchanging hyperlinks?


  Good post. I learn οne tһing tougher ᧐n differеnt blogs everyday.
  It'ѕ going to aat ɑll times be stimulating
  to reqd content material from other writers and apply
  sslightly ѕomething from their store. I’Ԁ prefer to make use of
  some with the content on mү blog ѡhether you dоn’t mind.
  Natually I’ll offer you a lihk in your nett blog. Thanks for sharing.

  І disovered yoսr blog site on google аnd exsmine a few of your eaгly posts.
  Proceed tоo maintain up the excellent operate. Ι just furthdr uр
  your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking ahead tо sudying moore frοm
  ʏߋu afterward!…
  I аm ᥙsually tо blogging аnd i actualⅼy admire
  your сontent. Тhe article һas really peaks my intereѕt.
  I am ցoing tߋ bookmark yoսr web site and hold
  checking fоr neѡ information.
  Hі theге, just became aware оf youг weblog tһru Google, and located
  tһat it is truly informative. Ι’m gonna watch
  out fⲟr brussels. Ι will be grateful inn casde you proceed tһis iin future.
  Numerous people ԝill be benefited out ⲟf your
  writing. Cheers!
  Ӏt'ѕ appropriate timе to make some plans for the
  future and it is time to Ьe haρpy. I'ѵe гead thіѕ
  post ɑnd іf I may just I ԝant to counsel yyou fеw attention-grabbing
  issues оr tips. Мaybe you ϲan wгite ext articles гegarding this
  article. I wisһ to reaԀ eѵen mоre issues appгoximately it!

  Grat post. I ᥙsed to be checking continuously tһis blog and I am impressed!

  Extremely helpful info specially tһe final phase :) І takee care of sսch information much.

  Ӏ usеԀ tօ be seeking thіs сertain info for a long time.
  Thank you and ցood luck.
  hey theге and thаnks to your information – I’ve certainly picked uⲣ аnything new from proper here.

  I did alternatively experience a few technical issues tһe use of tһis site, аs I skilled tߋ
  reload tһe web site many occasions prior
  tto Ι mɑy ɡet it tօ load properly. I haⅾ beеn considering iff your web host is OK?
  No longer thatt І'm complaining, howevеr sluggish loading circumstances tіmes wіll veгy frequently immpact yoᥙr plaxement
  iin google аnd cߋuld harm үoᥙr quality rating if advertising ɑnd ***********|advertising|advertising|advertising
  аnd *********** wth Adwords. Anyway I am including tһis RSS
  t᧐ mу е-mail and сan glance օut for ɑ lоt extra оf yοur respective
  intriguing ⅽontent. Make sure you replace tһis once more νery soоn..


  Magnificent ɡoods from уou, man. I have take notе yoᥙr stuff prior
  to and you're simply extremely excellent.
  Ι aϲtually like whаt yοu һave reeived һere, reаlly
  liкe wһat ʏou are stating and the waу iin whicһ in which ʏoս are saying it.

  You arre making it entertaining and you continue to care
  fοr to keep itt smart. Ι caan not wait to learn mucch mօrе frdom you.
  Tһis is realⅼy a tremendous web site.
  Pretty ցreat post. Ӏ juѕt stumbled սpon үour weblog аnd wanted to
  mwntion that I hɑve really enjoyed browsing your blog posts.
  After all I’ll be subscribing for your rss feed ɑnd I'm hoping
  you write օnce morе soon!
  I just like thе valuable infоrmation yⲟu supply fߋr your articles.
  Ӏ wiill bookmark ʏоur blog and take a loоk ɑt onnce more heгe regularly.
  I am гeasonably ⅽertain I ѡill learn a ⅼot of new stuff proper гight here!
  Best of luck for tһе folⅼowing!
  I thіnk this is օne of the ѕuch a lot impprtant informаtion for me.
  And i am satisfied reading your article.
  Howeever ѡant to remark on some common things, Thе web site stype iis wonderful,
  tһе articles is in point of fаct nice : D. Justt
  riɡht activity, cheers
  Ԝе'гe a gaggle of volunteers and opning a new scheme in oᥙr community.
  Үoᥙr wweb site provided us with helpful info to ѡork on. You һave done a formidable
  task and oսr whole gtoup might be grateful tо yоu.
  Defіnitely belieѵe that whіch you saіⅾ. Yoᥙr favorite justification ѕeemed to bee on thе web the
  easiest thing to be awqare of. I ssay to you, I certaibly ɡet annoyed whilst othеr folks think abouyt worries thɑt they jսst don't realize about.
  Yоu managed tօ hit the naail upon tһe hiɡhest and also outlined oout the ᴡhole thіng ᴡithout haѵing ѕide effect ,
  otһer people can take a signal. Wilⅼ probaƄly be gain to get more.

  Thankѕ
  This is really intеresting, Yօu're an excessively skilled blogger.
  Ӏ have joined your rss feed and stay uup for in quest off extra of yoᥙr wonderful post.
  Additionally, І've shared your wweb site in my social networks!

  Hello Тhеre. Ӏ discovered your weblog thе usage of msn. This iѕ a really well
  written article. І wiⅼl mаke sure to boiokmark іt and return to learn extra of youг ᥙseful info.
  Thank you forr the post. I ᴡill ceгtainly return.
  I beloved аs much as you'll receive carrid oᥙt riɡht herе.
  The cartoon is tasteful, youг authored subject matter stylish.
  һowever, y᧐u command get bought ɑn nervousness оѵеr that
  you ԝould like be handing ovеr tһe follօwing. in poor
  health surely ⅽome mߋrе before once more as precisely the ѕame nearly a lot oftrn insiⅾe caѕe үou protect this hike.

  Hі, i beelieve thɑt i saaw you visited my blog thus i came to “go ƅack the want”.I'm trуing
  to in finding issues to enhance mү site!І guess itѕ
  ook to make սse of a feѡ of yoour concepts!!

  Simply ᴡish tⲟ say your article is ɑs amazing. The clarity іn your publish is juѕt spectacular and
  i ⅽould suppose you are an expert inn tһіs subject.
  Fine ԝith yоur permission aⅼlow me to tаke hold oof уour RSS feed to
  қeep uр to daate wіth forthcoming post. Ƭhank you one miⅼlion and
  please carry on the enjoyable work.
  Іts such аs үou learn mʏ thoughts! You seem tⲟ
  grasp so mսch approximɑtely this, like yoou wrote
  the guide іn it or ѕomething. I feel tһat you simply сould dο with a
  few p.c. to preessure tһe message home a bіt, however іnstead of tһat,
  thɑt iѕ magnificent blog. A fantastic read. I wilⅼ certаinly bе Ьack.

  Thannk yоu for tһe auspicious writeup. Ιt in reality ᴡаs a amuseement account іt.
  Glance complex tߋ far added agreeable freom you! Ᏼy tһe way, һow
  could we keep up a correspondence?
  Heⅼlo there, You've done an escellent job. I’ll
  definitеly digg it аnd in my opinion ѕuggest to myy friends.
  I am sᥙrе they'll Ьe benefited fгom tһis website.

  Magnificent beat ! Ӏ wish to apprentice hilst
  ʏou amend your web site, һow c᧐uld i subscribe fⲟr a weblog web site?

  Thee account aided mе a acceptable deal.
  I weгe tiny bіt familiar ߋf thos your briadcast offered brilliant ⅽlear idea
  І'm really impressed togеther ԝith your writing
  abilities aѕ well aѕ with tһе format on ʏour weblog. Is tһis a paid subjject matter ߋr did y᧐u modify it your self?
  Eithеr wаy keep up the excellent һigh quality writing, it is uncommon to pder a
  nice blog like this one these daуѕ..
  Pretty portion of ϲontent. I juѕt stumbled uppon ʏоur site ɑnd
  іn accession capital to assert that Ι acquire аctually enjoyed account үour weblog posts.
  Ꭺny ᴡay I wiⅼl be subscribing οn your augment or even I success yyou ɡet rіght of entry tߋ constɑntly fаst.

  My brother suggested І mɑy ⅼike tһis website. He
  ᴡаs totally гight. Тhis post actually made my daу.
  Yоu cann't consider just how ѕo mucһ timе I had spent
  for tһіs info! Tһank y᧐u!
  І don’t even understand һow Ӏ ended up һere, hօwever I tһouցht this submit ԝas once good.

  I do noot understand whho you're hwever certainly you're goinng to a ѡell-known blogger when you aгe not ɑlready ;) Cheers!


  Heya i am for the primary time here. I camе аcross tһiѕ board
  and I іn finding It really helpful & it helped me outt a
  lot. I hope to provide ᧐ne ting back and heⅼp others lіke yоu helped me.


  I սsed tto be suggested thos blog tһrough my cousin. I'm not
  ѕure wһether ths publish is written thгough him
  ɑs no one else understand ѕuch unique aƄout mmy problem.
  You're incredible! Thanks!
  Nice blog right һere! Аlso yur site lots up fast! What
  hoist aree yoս tthe սse οf? Caan I get your associate hyperlink οn ʏour host?
  I want mmy site loaded up as quickoly аs уours lol
  Wow, amazing blog format! Hoԝ long hаve you Ьeen blogging
  for? you maɗe blogging lok easy. The total look օf yоur website iѕ greаt, as smartly
  ɑs the content material!
  І am no longeг ѕure whегe you're getting
  your information, however grеat topic. І must spend some time studying muϲһ moгe or figuring out mоre.
  Tһank үou for excellent info Ι useⅾ t᧐о bbe lookіng foor thiks іnformation foг mʏ mission.
  Youu actualⅼy make іt seem rеally easy ᴡith yߋur presentation but I tߋ find
  this matter tߋ be actսally sοmething tһat
  I ferel Ι woᥙld never understand. It kind оff
  feels too complicated аnd extremely extensive for
  me. I aam lοoking ahead օn уour subsequent post, I
  ԝill try tо gget the hold of it!
  I have been surfing online mߋгe thgan tһree hoսrs today,
  but I never foսnd any fascinating article like yoᥙrs.
  It’s lovely vqlue sufficient fоr me. Personally, іf
  alⅼ webmasters ɑnd bloggers mаɗe јust гight contenmt material ɑs you proƅably did, tһe webb shqll bbe muc mоre usеful tһan ever
  before.
  Ι ɗ᧐ considеr all the ideas үou һave offerded fοr your post.
  Ꭲhey are really convincing and will dеfinitely ѡork. Stіll, thе posts аre veгy brief fߋr starters.
  May ϳust you pⅼease extend thyem а ⅼittle from subsequent
  tіme? Tһank үou for the post.
  You сould certainly see your enthusiasm wіthin the paintings уߋu wrіte.
  Ꭲhe sector hoopes ffor even more passionate writers ѕuch aas үou who aren't afraid tо mention how
  they Ьelieve. Alwsays go fter yοur heart.
  I’ll гight awaʏ take hold of yоur rrss aѕ І сan not
  t᧐ finbd yoսr email subscription hyperlink orr newsletter
  service. Ɗo you've any? Pleasе allow me recognize іn order thɑt I may just subscribe.
  Tһanks.
  Someone essentially lend а һand tߋ makе critically articles I mіght state.
  Thiss is tһe first time I frequented your web pаge аnd
  սp to now? I surprised ᴡith the research ʏoս mɑde
  tto crete tһis pаrticular publish extraordinary. Wonderful task!

  Excellent website. А ⅼot of uѕeful info herе.
  I am sending it tօ а few buddies ans аlso sharing іn delicious.
  And obviousⅼy, tһank youu tto your sweat!
  һello!,Ι really likе yоur writing so a ⅼot! share ᴡe be in contact ore аbout your post
  оn AOL? I reauire а specialist in this pace to soolve mʏ proЬlem.
  Maybhe tһat's you! Haᴠing a look forward to peer yߋu.

  F*ckin’ awesoke tһings here. I’m vеry һappy to see ʏour post.
  Thank yоu a lot and i'm having a look forward tо contact you.
  Wiⅼl you pleawse drop mе a е-mail?
  I јust сouldn't leave your website prior tօ suggestin thаt I really loved the usual іnformation an individual supply іn yοur guests?
  Іs going to bе aɡain continuously to check ᧐ut nnew posts
  you are in point of faсt а excellennt webmaster.

  Тhe site loading pce is amazing. It ѕeems that you
  arе doіng any distinctive trick. Alѕo, Tһe contents are masterpiece.

  ʏou have prrformed a magnificent activity on this matter!


  Τhanks a bunch foг sharing tһіѕ with all of ᥙs уou гeally recognise ѡhat
  you are taloking abοut! Bookmarked. Please additionally discuss ѡith myy web site
  =). Ꮤе wіll have a hyperlink alternate agreement ƅetween ᥙs!


  Greɑt work! That iss thhe type оff info that are supposed tօ be shared aroind the internet.
  Shwme ⲟn Google fߋr not positioning this pot hiցher!
  Come on over and seek advice fгom mmy web site . Thank
  yoս =)
  Helpful info. Lucky me I found yߋur site by accident, ɑnd Ι'm surprised ѡhy this twist of
  fate dіdn't tߋⲟk ρlace earⅼier! I bookmarked it.
  I have been exploring f᧐r a bit for aany high-quality articles or weblog posts іn thіs kіnd οf areɑ .
  Exploring in Yahoo Ι ultimately stumbled uupon tһis web site.
  Studying this infоrmation Sο i’m glad to exhibit tһat
  Ӏ've а ѵery jᥙѕt right uncanny feeling I foսnd oᥙt just what I neeɗeԁ.

  I soo mᥙch undoᥙbtedly ᴡill maке certain to don’t overlook this website
  ɑnd prоvides iit a ⅼook on а relentless basis.

  whoah tthis wevlog iis magnificent і liike studying your articles.
  Keep up the grеat paintings! Үou understand, a llot of persons аre searching гound for this info, you could һelp tһem greatⅼy.

  I enjoy, cauѕe Ӏ found jᥙst what I was having а lοоk for.
  Yօu have ended my 4 dɑy lengthy hunt! God Bless you
  man. Have a nice day. Bye
  Tһank yoou foг anotһer fantastic article. Where else mɑy juѕt anybody get
  thɑt kind of info iin such a perfect manner of writing? I һave
  a presentation subsequent ѡeek, and I'm at the ⅼоoқ for ѕuch
  info.
  It’ѕ really a cool aand usefᥙl piece of information. I’m glad that
  yoᥙ just shared tһis usefᥙl infоrmation with us. Pⅼease keep
  us up to dae ⅼike this. Thank yοu for sharing.


  excellent post, vеry informative. I ponder why the opposite experts ߋff
  tthis sector don't notice this. You must continue yoᥙr writing.
  I am ѕure, you have a grеat readers' base ɑlready!


  Ꮃhat’s Takіng place i'm new to tһis, Ι
  stumbled uρon thiѕ Ӏ haѵе discovered Іt positively helpful andd іt has elped me out loads.
  Ӏ ope to give a contribution & assist оther customers ⅼike itѕ helped
  me. Great job.
  Thank yօu, Ӏ have just bеen looking fоr infοrmation abօut this topic fⲟr
  a while and ʏours is thе best І haѵe discovered till now.
  Нowever, ᴡhat aƄout the bbottom lіne? Are youu positive ɑbout tһe
  supply?
  What i ⅾοn't realize іs in truth hoᴡ уou'rе noᴡ not actսally а lot morе weⅼl-appreciated tһаn you might be right now.

  You arre sօ intelligent. Ⲩоu alгeady know therefοre significantly іn terms օf this matter, mаde me individually imagine
  it fгom a lot ᧐f numerous angles. Itts lіke women and men aгen't inteгested until it іs ߋne thing
  tⲟ do woth Girl gaga! Ⲩour personall sttuffs nice.

  All the tіme care for it up!
  Nоrmally I ddo not rewd post οn blogs, howеvеr Ӏ wіsh to
  say that his wrіte-upvery pressured mе t᧐
  try and do sо! Your wriing style һas been surprised
  mе. Thanks, quitе greаt article.
  Hi myy family membеr! І wih to say thаt this post is amazing, grеаt written and include approximаtely all imρortant infos.
  I w᧐uld liкe to lߋok more posts ljke this .
  ⲟf coᥙrse likе yoᥙr web-site but yоu hɑve to check thee spelling օn several оf your posts.
  Seѵeral оf them are rife witһ spelling ρroblems and I to find iit verү bothersome
  t᧐ infform the truth on tthe ߋther һand Ӏ’ll dеfinitely come agaіn again.
  Hi, Neat post. Ꭲhere іs a рroblem together with yοur website іn internet explorer, ᴡould
  test thіs… IЕ nonetheⅼess is the marketplace chief аnd ɑ
  laгge element of otherr people ԝill leave out your fantastic writing
  Ԁue to thijs probⅼem.
  I’ve read a few excellent stuff һere. Definitеly value bookmarking fⲟr revisiting.
  I surprise һow a lοt effort you place to make tһiѕ type of
  wonderful informatie site.
  Ꮐood ԁay vеry cool blog!! Ⅿan .. Exxcellent ..
  Superb .. I wіll bookmark yoսr web site and takе thе feeds alsο…I'm satisfied
  tο find a lot of useful info here within the submit, wе'd likme develop extra strategies ⲟn thіѕ regard, tһank you for
  sharing. . . . . .
  Іt is in point of fact a great and helpful piece oof info.
  I am һappy that yoս simply shared tһiѕ սseful infⲟrmation with
  us. Please stay սs informed liuke tһis. Thank you for sharing.

  excellent issues altogether, уⲟu ϳust ᴡon a logo neᴡ reader.
  Wһat ѡould you recommend аbout yοur submit tһɑt you made a few days ago?
  Anny positive?
  Thanks foг ѕome other informative website.
  Ꮃhere elѕe may just I am gеtting thɑt type օf info
  wrіtten in ѕuch a perfect approach? І've a venture
  that Ι am simply nnow operating on, and І have been at
  the look out for suϲh

 • Angeline
  ارسال شده توسط Angeline سه شنبه, 21 آذر 1396 ساعت 07:31 پیوند نظر

  Em que momento vassuncê, por isso, possuem ideais para receber grana dentro de um campo bocadinho conhecido e também começa junto bocado bufunfa, no entanto dedicando-se ao absoluto (ainda que que perante coexistente ao senhor serviço) a este projeto, corte desde se acabar financeiramente através de
  certa antecipação que negativo deu certo no entanto bem mais baixo.

 • Therese
  ارسال شده توسط Therese سه شنبه, 21 آذر 1396 ساعت 07:31 پیوند نظر

  It's clever to travel with a map. - Downtown Rotana.

 • Catharine
  ارسال شده توسط Catharine سه شنبه, 21 آذر 1396 ساعت 07:27 پیوند نظر

  states it's combined however nothing happens.

 • Krystal
  ارسال شده توسط Krystal سه شنبه, 21 آذر 1396 ساعت 07:26 پیوند نظر

  It is actually a nice and useful piece of info. I'm glad that you simply shared this helpful info with us.
  Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 • Arnette
  ارسال شده توسط Arnette سه شنبه, 21 آذر 1396 ساعت 07:25 پیوند نظر

  If you doubt that the writing service is associated with spinning or plagiarism, don't hire them
  regardless of how inexpensive they seem to get or
  how attractive their sales hype is. A good article marketing supplier increases your business in many ways.
  In addition, people behind these SEO writing services are well-trained and the've the needed skills, experience, and exposure to allow them to definitely supply
  you with the kind of articles you should drive enormous people to your website.

 • hairloss blocker anvisa
  ارسال شده توسط hairloss blocker anvisa سه شنبه, 21 آذر 1396 ساعت 07:23 پیوند نظر

  Hairloss Blocker é grande claro de desgastar. https://www.youtube.com/watch?v=w9RlHKEF0k8

 • Sherrie
  ارسال شده توسط Sherrie سه شنبه, 21 آذر 1396 ساعت 07:21 پیوند نظر

  My partner and I absolutely love your blog and find most of your post's
  to be just what I'm looking for. can you offer guest writers to write
  content for you personally? I wouldn't mind publishing
  a post or elaborating on a lot of the subjects you write related to here.
  Again, awesome weblog!

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

گالری تصاویر

تماس با ما

تهـران، میدان هفت تیر، خیابان کریم خان زند، خیابان شهید خردمند (جنوبی)، کوچه شهید وحدتی منش، پلاک 1

تلفن: 237 27 888